top of page

JTR Speed Trim 100

je mechanismus navržený pro jednosedadlové a dvousedadlové motorové závěsné kluzáky, který zpříjemňuje jejich řízení a zlepšuje letové vlastnosti. Speed Trim 100 umožňuje během letu měnit polohu závěsu podvozku vůči nosné ploše a tím měnit podélné vyvážení neboli vyvážení kolem příčné osy MZK. Projevem změny podélného vyvážení je změna síly v řízení, kterou je možné pomocí Speed Trim 100 ve všech režimech letu a v celém rozsahu letových rychlostí snížit na minimum. To vede ke snížení fyzické zátěže pilota, který toto ocení zvláště při cestovních letech a plnění delších úloh. Použitím Speed Trim 100 se MZK stává stejným způsobem vyvažitelným jako aerodynamicky řízené letouny.

Speed Trim 100 má jednoduchou, technologicky nenáročnou konstrukci z letecké hliníkové slitiny AW2017, která je doplněna prvky z nerezové oceli. Spolu se spojovacími prvky tříd 8G a 10G tvoří dostatečně silný a odolný celek. Během testů byl Speed Trim 100 vystaven zatížení převyšující 1800kg a nevykazoval žádné známky únavy materiálu nebo opotřebení.

 

Pohon Speed Trim 100 zajišťuje spolu s pákovým převodem o převodovém poměru 1:1,6 elektrický lineární aktuátor o síle 1600N.

Jednou z největších předností Speed Trim 100 je také jednoduchá instalace. Během vývoje byl kladen důraz na universálnost konstrukce a není tedy problém jej nainstalovat téměř na všechny typy křídel. Jediným limitujícím faktorem v tomto ohledu je pouze průměr kýlové trubky, který by neměl být větší než 60mm. Vzhledem k rozdílům v citlivosti na podélné vyvážení u různých typů křídel je u Speed Trim 100 možné měnit rozsah  posunu závěsu pomocí nastavení poloh koncových mikrospínačů.

 

Pro práci Speed Trim 100 je potřeba napájení 12V DC a je možné jej připojit přímo do palubní elektrické sítě nebo napájet pomocí oddělené baterie.

Řízení Speed Trim 100 je standardně  zajištěno pomocí ovladače umístěného na ovládací hrazdě. Tento ovladač může být samozřejmě umístěn i jinde, dle přání zákazníka. Další možností je ovládací panel, který je možné zabudovat do palubní desky MZK. Tento ovládací panel je možné vybavit kromě standardního přímého ovládání také tzv. automatickým módem kde Speed Trim 100 přejíždí sám po přepnutí spínače do jedné ze dvou předdefinovaných poloh, zpravidla vzlet/přistání a cestovní let.

 

Speed Trim 100 je možné dle přání zákazníka vybavit mechanickou nebo elektronickou LED indikací polohy. Elektronická indikace se standardně instaluje do ovládacího panelu určeného na palubní desku MZK, ale může být opět dle přání zákazníka umístěna jinam.

Co se řízení nebo indikace polohy týče, je možné vždy toto řešit s budoucím uživatelem individuálně a provést vše dle jeho přání.  

bottom of page